Browse By

Co možná nevíte o vodě

Voda je všude kolem nás. V mnoha podobách a skupenstvích, považujeme ji za něco, čím snad můžeme plýtvat, vždyť jí je v rybnících a řekách tolik. Tak proč s ní šetřit? Pitná voda se musí technologicky upravovat UV zářením, filtrací, chlorováním, přičemž čistírny odpadních vod a úpravny vody jsou to nejcennější, co člověk na této planetě využívá ke svému prospěchu. Dokonce i většina minerálních nebo kojeneckých vod z hlubinných vrtů nebo vřídel musí projít před stáčením do lahví tímto cyklem, např. z luhačovické Vincentky je uměle odstraňován vysoký obsah železa. Jednou z mála výjimek je např. Toma Natura, která z vrtu pod Adšpašsko-teplickými skalami míří rovnou do PET lahví soustavou nerezového potrubí.
ostrov na Tahiti

Děti versus dospělí

Dětská tělesná schránka je složena zhruba z 80 procent z vody. Je to dáno vyvíjejícím se organismem, kdy probíhá láková výměna mnohem rychlejším tempem, než u dospělého člověka. Děti také vyžadují větší příjem tekutin. U dospělých je situace poněkud odlišná, přesto však množství vypitých nápojů ovlivňují i další faktory, např. tělesný pohyb, teplota vzduchu, pohlaví, tělesná kondice a dispozice. Mezi lidmi se vyskytují dva protichůdné tábory. Někteří uznávají pitný režim podle tabulek – zkrátka musíme vypít minimálně 2 – 3 litry tekutin denně a hotovo . Jiní zas oponují tím, že nás přece příroda neobdařila pocitem žízně náhodou. Stačí nahlédnout do světa zvířat, žádné z nich nezahyne dobrovolně na dehydrataci, pijí vodu jen tehdy, kdy mají žízeň, a to jak mláďata, tak i velmi stará zvířata. Žádné z nich nemá u sebe zápisník a tužku, aby si poznamenalo, kolik tekutiny ještě musí stihnout ve zbytku dne vypít.
vlny moře

Nebezpečné rady

Poměrně často se můžete setkat s radou, že je třeba ráno vypít alespoň sklenici vody, což pomáhá při překyselení žaludku, obezitě, napomáhá trávení. Není to tak docela pravda a vše souvisí s orgánovými hodinami.

Předně bychom si měli říci, že pokud pijete jakýkoli nápoj, nepijte jej studený, ale pokud možno vlažný. Studená voda totiž oslabuje trávicí proces, žaludeční sliznici, vyčerpává slinivku břišní a slezinu. Ideální teplota vody na pití je ta tělesná, zhruba kolem 35 stupňů. Nenuťte tedy děti pít ani ledovou vodu, ani horké kakao. Počkejte, až trochu zchladne, stejně tak vaše káva i čaj.

A orgánové hodiny? Tam platí zásada, že mezi 5. a 7. hodinou ranní (zimního času) se tělo nejlépe zbavuje odpadů (moč a stolice) a trávicí proces dobře funguje až mezi 7. a 9. hodinou. Raději v klidu posnídejte třeba vejce naměkko nebo chléb s džemem a k tomu hrnek čaje, abyste si pochutnali. Nemá smysl se hned ráno nalévat vodou. Zvířata také svůj den začínají pokrmem a teprve pak jej zapíjejí. A neodmítejte k obědu polévky a klidně si dopřejte nějaké jídlo s vydatnou omáčkou. Polévky a omáčky jsou také tekutina a není pak nutné nalévat se sklenicemi limonád, nebo půllitry piva.