Browse By

Hry, které berou dětem dětství

Co je na dětství tak báječné? Bezpochyby je to:

· volnost a pohyb, který můžou strávit na čerstvém vzduchu

· možnost hrát si od rána do večera bez ohledu na to, jestli je to s hračkami, nebo kamínky venku

· jejich smích z úplně všedních věcí

· schopnost vybláznit se s kamarády do posledních sil

· jejich fantazie vymýšlet nové věci

· jejich obzory, které nám dospělým přináší lepší a nevinnější pohled na svět

ovladač v ruce
Takové je dětství, nebo by alespoň být mělo. Čím dál pravidelnějším způsobem, jak zabavit děti a dát jim prostor si vyhrát, jim rodiče nabízí formou počítačových her. Proč rodiče? Protože jsou to jediní lidi, které mají hlavní slovo a můžou tomu do určité doby podstatně zabránit. Není žádnou výjimkou, že dnes se děti orientují ve světě techniky a počítačů, lépe než dospělí. Počítače na školách dříve sloužili jako forma studia a doma především na práci. Dnes už za nimi, ale děti sedí s potřebou si vyhrát a vyhledávat internetové hry, které jim do běžného života nejsou absolutně žádným přínosem.

Jak ovlivňují tyto hry naše děti?

1. Probouzí v dětech agresivitu – bohužel s prohry, které zažijí, se v nich spustí vlna neadekvátního a zlostného chování, v situacích, kdy o nic nejde.

2. Táhnou děti do virtuálního světa – vysedáváním za počítačem a hraním her dítě ztrácí přehled o skutečném světě, ve kterém žije a který mu uniká.

3. Berou dětem kamarády – děti, které doma hrají hry a nejsou venku s ostatními vrstevníky, bývají často vyčleněné z kolektivu a vždycky stranou.

4. Stávají se pro ně závislými – ano i závislost na PC hrách se může objevit u dětí, které se jim věnují ve velké míře. A abstinence pak funguje podobně, jako u jiných závislostí.

5. Nemají vztah k rodičům – tím, že vaše děti tráví čas ve svém pokoji a věnují se internetovým hrám, s vámi přerušují veškeré pouto a komunikaci, kterou jste kdysi měli.

6. Kazí dětem prospěch ve škole – nejhorším způsobem, jak si dítě může zhoršit prospěch, je vysedáváním za počítačem a věnováním se nesmyslným aktivitám.

hry na konzoli
Jako rodiče můžete zabránit vašim dětem těmto jejich nebezpečným zlozvykům, které se můžou časem ve vysoké míře odrazit na životě vašich dětí a fungování v něm.